Історія Херсонської гімназії № 6 Херсонської міської ради

Херсонська гімназія № 6 Херсонської міської ради – перший освітній заклад міста зі статусом спеціалізованої школи з поглибленим вивченням англійської мови, реорганізований у гімназію, головним пріоритетом розвитку якої визнано підвищення якості освітніх послуг та забезпечення їхньої відповідності національним, європейським і міжнародним стандартам та вимогам. 

Історія освітнього закладу починається 24 січня 1902 року із заснування  статським радником, членом Херсонської міської управи Саввою Васильовичем Марченком навчального закладу III розряду. Через деякий час заклад стає приватним жіночим училищем, у травні 1908 року - II розряду, у червні 1910 року - І розряду. 19 червня 1911 року Валентина Іванівна Марченко, дружина статського радника, Савви Васильовича Марченка, на базі училища засновує приватну жіночу гімназію з семирічним терміном навчання. З 20 вересня 1915 року її навчальний заклад одержує назву "Частная женская восьмиклассная гимназия Валентины Ивановны Марченко с правами для учащихся".

 

 

Після революції 1917 р. гімназію В.І. Марченко було реорганізовано в  школу № 9. У 30-ті роки заклад переіменовано в школу № 6 м. Херсона. Страшенним горем увірвалася Велика Вітчизняна війна у життя всієї країни і життя школи№ 6. Серед мільйонів людей, які захищали нашу Вітчизну, були і випускники школи: герої Радянського союзу Леонід Віннер та Петро Якубовський, організатор підпільної групи Микола Набарков, фронтова журналістка Лідія Цурікова. Після Великої Вітчизняної війни до школи повернулася вчительська гвардія та активно включилася в розбудову навчального процесу.

Леонід Віннер

Леонід Віннер

Петро Якубовський

Петро Якубовський

Микола Набарков

Микола Набарков

Лідія Цурікова

Лідія Цурікова

На той час у російськомовному Херсоні школа № 6 була чи не єдиним освітнім закладом з українсьою мовою навчання. І високоосвічений згуртований колектив, у складі якого були Чалий О.П., Іванець П.П., Беккер Р.І., Березгіна П.М., Демецька Л.П., Білий М.С., працював на відродження української мови, національної самобутності, традицій та звичаїв українського народу.  З 1960 року заклад набуває статусу спеціалізованої школи з поглибленим вивченням англійської мови.  Рішенням Херсонського міськвиконкому від  21 травня 1991 року школу № 6 реорганізовано в гімназію № 6. У різні роки навчальний заклад очолювали директори Шкловський М.Н., Бондаренко М.Н., Лисенко Ф.І., Усиченко А.Т., Гладун Н.Д., Калинько Г.Я., Потоцький А.Н., Стецюк В.Н., Завадський М.В.. У 2013 році директором гімназії стала Корж Світлана Сергіївна.

Шкловський М.Н.

Шкловський М.Н.
30-40-ві роки

Бондаренко М.Н.

Бондаренко М.Н.
50-ті роки

Лисенко Ф.І.

Бондаренко М.Н.
60-ті роки

Усиченко А.Т.

Усиченко А.Т.
60-ті роки

Гладун Н.Д.

Гладун Н.Д.
60-ті роки

Калинько Г.Я.

Калинько Г.Я.
70-ті роки

Потоцький А.Н.

Потоцький А.Н.
70-ті роки

Стецюк В.Н.

Стецюк В.Н.
80-ті роки

Завадський М.В.

Завадський М.В.
1983-2013 р.р.

 

Корж Світлана Сергіївна
з 2013 р.р.

 

 

Проведення уроків на належному методичному та технічному рівнях забезпечують 28 просторих класних кімнат та кабінетів, 13 з яких атестовано на достатньому рівні. Освітній процес здійснюють 72 педагогічні працівники, з яких 9 учителів мають звання «учитель-методист», 7 – «старший учитель», 37 педагогів мають вищу кваліфікаційну категорію. Сприятливі умови для навчання, багаторічний педагогічний досвід роботи більшості вчителів, їхня змістовна співпраця з молодим поколінням є запорукою впевненості учнівської молоді у завтрашньому дні стосовно можливості реалізації у сучасному соціумі набутих у стінах гімназії знань й умінь. Про це свідчить високий якісний показник навчальних досягнень учнів (69%) та їхнє успішне закінчення гімназії. За останні 3 роки 20 учнів нагороджено золотою, одного – срібною медалями за високі досягнення у навчанні.

      
Викладання іноземних мов на високому рівні продовжує бути візитною карткою закладу. Більш ніж півстолітній досвід поглибленого вивчення англійської мови з першого класу дозволив запровадити якісне профільне навчання у старшій школі, яке реалізується шляхом викладання циклу профільних дисциплін: «Країнознавство», «Науково-технічний переклад», «Англійська та американська література», «Ділова англійська мова» – і  досвіду викладання цих дисциплін також вже майже півстоліття. Підготовка до профільного навчання якісно ведеться на допрофільному рівні в середній школі з використанням виключно автентичних підручників, які поетапно готують наших учнів до успішного складання як ЗНО, так і екзаменів з англійської мови міжнародного стандарту. Упевненість у своїх комунікативних здібностях гімназистам дарують подорожі за кордон, скайп-конференції та зустрічі з носіями мов вивчення (англійської та німецької) – волонтерами Корпусу Миру США, представниками Британської Ради, посольства Великої Британії, Німеччини, Гете-Інституту, спілкуючись з якими учні реалізують набуті знання у реальному житті.

    
 

Неабиякі творчі здібності гімназистів розкриваються у престижних Всеукраїнських та Міжнародних конкурсах, де вони традиційно здобувають призові місця. Це Міжнародний конкурс з української мови ім. П. Яцика, Міжнародний мовно-літературний конкурс учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка, Всеукраїнський конкурс «Єднаймося ж, брати мої», присвячений Шевченківським дням. У гімназії налагоджена ефективна система роботи з виявлення та розвитку обдарованих дітей та створені для цього відповідні умови. Створено банк даних обдарованих дітей, банк навчальних учнівських проектних робіт, розроблено концептуальну модель «Обдарованість». Із року в рік зростає кількість учасників та переможців предметних олімпіад, міських, обласних; Всеукраїнських, Міжнародних конкурсів та змагань. До захисту у конкурсі науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України щорічно гімназисти готують до десяти робіт з базових дисциплін. Загалом до дослідницької роботи у 10 секціях первинного наукового товариства учнів залучені 40 гімназистів 8-11-х класів та 17 учителів-керівників науково-дослідницьких робіт.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Гімназисти 2-11-х класів беруть активну участь у Міжнародному конкурсі з інформатики «Бобер», у Міжнародному природничому конкурсі «Колосок», у Міжнародному математичному конкурсі «Кенгуру», Всеукраїнському конкурсі з англійської мови «Гринвіч», з німецької мови – «Орлятко», у Всеукраїнському фізичному конкурсі «Левеня», у Всеукраїнському конкурсі «Патріот» та  у країнознавчій грі «Соняшник», демонструючи високі результати.

 
 

 

 

 

 

 

 

Учні постійно беруть участь у міжнародному конкурсі в рамках проекту ‘Create Your Own Cultural Reader’ («Створіть самі читанку про історію та культуру свого регіону чи країни англійською мовою») ‘MacMillan Cultural Reader Competition’ за ініціативою книжкового видавництва MacMillan, яке спонукало школярів з різних країн та континентів  подати свої проекти на суд високого журі. Спільний проект гімназистів та їхніх учителів  увійшов до СІМКИ  НАЙКРАЩИХ  в усьому світі.Гімназисти демонструють не тільки якісні знання з усіх шкільних предметів, високий рівень володіння іноземними мовами зокрема, але й свою готовність до полілогу європейських культур.

 

За підтримки адміністрації та у тісній співпраці з педагогічним колективом у гімназії триває робота Президентської республіки учнівського самоврядування, усі ініціативи якої спрямовані на пропаганду здорового способу життя, підвищення культури учнівської молоді, формування громадянської позиції та відповідальності, пропагування змістовного дозвілля учнівської молоді. Роботу розподілено за  центрами учнівського самоврядування: дисципліни та порядку,  культури та дозвілля, суспільно-корисної діяльності, а також спортивно-оздоровчий, навчально-пізнавальний центри та пресс-центр.

  

Комісія з питань громадських зв’язків розпочала  роботу над випусками міської шкільної газети «6 Меридіан».

 

Традицією у гімназії та одним з пріоритетних напрямів роботи учнівського парламенту стало проведення благодійних заходів для дітей, які найбільш потребують уваги та підтримки. За ініціативою учнів і батьківського комітету взято шефство над дітьми з особливими потребами Калінінської спеціальної загальноосвітньої  школи-інтернату І-ІІ ступенів Херсонської обласної ради. Учні виступили зі святковою програмою до Дня Святого Миколая, організовували шефську допомогу у традиційній акції «Подаруй хворій дитині частинку свого тепла», відвідали гематологічне відділення Херсонської дитячої обласної лікарні. Актив учнівського парламенту підготував новорічну казку «Дванадцять місяців» для учнів гімназії та дошкільнят і вихованців дитячого садка «Вишенька». За їхньою ініціативою протягом року проводяться інші благодійні акції:  «Допомога онкохворим дітям», «Червоний хрест»,  «Діти-дітям», допомога дитячим садкам та будинкам.

   

Серед основних пріоритетів у вихованні гімназистів – прищеплення поваги до історії рідної землі та до тих людей, які винесли на своїх плечах усі незгоди Батьківщини у ХХ ст. Гімназисти відвідують ветеранів Великої Вітчизняної війни і, спілкуючись з «живою історією», підтримують зв'язок поколінь, несуть справжнє ветеранське слово на уроки історії в гімназії, на все життя запам’ятовують правду про війну. Таке спілкування дає можливість дітям сформувати власне – особистісне – ставлення до історичних подій, справжню власну думку.

  

 У межах сучасної освітньої концепції євроінтеграції, партнерської співпраці з іншими інституціями та осередками за спільними інтересами, зокрема Херсонським центром європейської інформації, на базі Херсонської гімназії № 6 у 2012 р. створена нова форма організації  дозвілля учнівської молоді – Євростудія, що сьогодні відома далеко за межами міста Херсона: тут гімназисти спілкуються з однолітками з Росії, Білорусії, Литви, Швейцарії, Німеччини, Великобританії, США. Учасники Євростудії та її координатори (Жулінська Г.М. та Шальнова Н.В.) працюють над створенням простору для виховання в учнів культури міжнаціонального спілкування через вивчення мистецтва і традицій різних країн, формування в учнів поняття художньої компетентності. Полікультурному вихованню гімназистів сприяють різноманітні заходи: засідання з теми: «Як святкують день знань у країнах ЄС», участь у «Вуличному євроуніверситеті. Виставка карикатур, присвячена європейській інтеграції, І сесія Європейського Молодіжного Парламенту, зустріч американських послів «Історична реконструкція,  присвячена 225-й річниці розгрому турецького флоту російським флотом під керівництвом адмірала Джона Пола Джонса в  Лимані» до Дня міста,  «Чужому навчайтеся – свого не цурайтеся, або  Толерантність у культурі» до Міжнародного дня толерантності, «Європейські традиції благочинності в Україні» .

 

Гімназична Європейська студія – це також чудова можливість дізнатися найцікавіше про Європейський Союз і його відносини з Україною, зустрітися з цікавими людьми, навчитися вільно обговорювати проблеми сьогодення й отримати корисний досвід, спілкуючись діловою англійською мовою.

Випускники гімназії, вступаючи до вищих навчальних закладів, дивують своїм високим рівнем знань вузівських викладачів, традиційно  отримують дипломи з відзнакою. У подальшому – знаходимо їхні імена серед української інтелектуальної, політичної, культурної та фінансової  еліти. Серед них – відомий український адвокат та правозахисник Тетяна Монтян, економіст міжнародного класу Наталія Павловська, менеджер  міжнародної автотрейдерної компанії «Winner Еcspo»  Тетяна Темнюк, координатор Європейського молодіжного парламенту в Україні Надія Теленчук, народний депутат України Юрій Одарченко, засновник благодійного фонду Устин Мальцев.

Із стін гімназії вийшла когорта випускників, у подальшому – сучасних професійних літераторів як вітчизняного, так і міжнародного визнання: Наталія Першакова (Крофтс) / Natalia Crofts,  поетеса, перекладач з англійської, італійської та новогрецької, її вірші, написані англійською мовою, увійшли до британського альманаху «Speaking of Love»;  Юлія Шейченко, поетеса, лауреат конкурсу на найкраще володіння російською мовою Всесвітнього фестивалю російської мови (2011); Надія Теленчук, поетеса, член Національної спілки письменників України.

Багато випускників гімназії живуть і працюють у різних країнах світу, серед яких – секретар українського посольства в Канаді Олена Захарова, лектор Оксфордського та Сіднейського університетів, літератор Наталія Першакова-Крофтс, засновник та керівник перекладацької фірми у Лондоні Томас Високос, піарменеджер у Лондоні Аріадна Високос, професор фізико-математичних наук університету у Голандії Ігор Шокорєв, провідний викладач середньої школи у Манчестері – Ганна Ткачова, керівник відділення митної служби Бельгії – Олександр Запорожець та інші.

Колишні випускники підтримують зв’язок з рідною гімназією, допомагають сьогоднішнім учням дізнаватися більше про умови проживання, політичний устрій, закони, традиції та  культуру  зарубіжних країн, в тому числі  за допомогою Он-лайн спілкування.

До гімназії сьогодні приходять – за півстолітнім досвідом  викладання іноземних мов –  вчителі з усього міста, адже на базі навчального закладу регулярно проводяться семінари та майстер-класи з навчання іноземних мов (англійської та німецької). Наші педагоги беруть участь у  міських, регіональних, всеукраїнських, міжнародних семінарах, конференціях,  форумах; співпрацюють з  Херсонською академією неперервної освіти, проводячи для слухачів курсів ХАНО майстер-класи, семінари, тренінги, лекції. За результатами участі у таких заходах друкуються у фахових виданнях статті та методичні рекомендації, що містять відомості про досвід їхньої роботи. Учителі гімназії демонструють високий рівень професійної майстерності, беручи активну участь у фахових конкурсах. 

Методична робота гімназії спрямована на реалізацію науково-методичної проблеми міста та області «Cоціалізація дітей та учнівської молоді в сучасному освітньому просторі: методологічний та методичний підходи». Метою роботи всього педагогічного колективу є створення умов для усвідомлення дитиною своєї суспільної значущості та для набуття нею досвіду взаємодії з соціумом у сучасному освітньому просторі через систему ціннісних ставлень.

Велика увага приділяється впровадженню освітніх інновацій у навчально-виховний процес. Спільно з Національною Академією педагогічних наук України, Інститутом педагогіки НАПН України на базі гімназії активно розгортається науково-дослідна робота з проблеми «Науково-методичне забезпечення формування конкурентоздатності особистості в умовах швидкозмінного середовища: соціально-профорієнтаційний аспект».

 

Плідно працює творча майстерня провідних учителів гімназії «Використання інноваційних технологій навчання для розвитку творчої особистості педагога та учня» (керівник Груша О.Ф.).

Школа молодого вчителя, яка працює над проблемою «Формування фахових компетенцій та розширення змістовного поля підготовки молодого вчителя», динамічні групи вчителів з вирішення психолого-педагогічних та методичних проблем:

  • «Система виховної роботи щодо формування культури спілкування учнів та їхньої соціалізації в сучасному освітньому просторі»;
  • «Теоретичні засади та інноваційні засоби соціалізації особистості в сфері загальної освіти, що впливають на ефективність формування соціальних компетентностей» (керівник Литвиненко В.В.);
  • «Профільне навчання англійської мови в гімназії як інструмент соціалізації старшокласників» (керівник Радецька І.В.).

    На високому рівні в гімназії організована методична робота з педагогічними працівниками у семи методичних об’єднаннях:

  • МО філології та суспільних наук  (керівник Мельник Л.В.);
  • МО іноземної філології  (керівник Мунтян С.І.);
  • МО математики, інформатики (керівник Нестеренко О.П.);
  • МО природничих дисциплін (хімія, біологія, фізика, географія, економіка, екологія, астрономія, основи здоров’я) (керівник Хоменко І.І.);
  • МО початкового навчання (керівник Дронова Н.В.);
  • МО класних керівників 1-11-х класів (керівник Михайленко О.Г.).

 

У практику роботи МО ввійшли створення навчальних проектів та мультимедійних презентацій, моделювання уроків, творчі звіти, розгляд питань теорії та практики викладання предметів, аналіз і самоаналіз діяльності, проведення предметно-методичних декад, що дає можливість надання дієвої допомоги вчителям у розвитку їхньої професійної майстерності та активізації творчого потенціалу.

Учителі гімназії активно залучаються до участі у Всеукраїнських та Міжнародних конференціях, форумах, є членами журі Всеукраїнських олімпіад з базових дисциплін та Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України різних рівнів. Провідні вчителі гімназії діляться досвідом своєї роботи з педагогами міста та області, проводячи змістовні майстер-класи, відкриті уроки та позакласні заходи, тренінги, лекції.

   

Гімназія є базовим освітнім закладом  для Школи молодого вчителя хімії та біології міста, навчання англійської мови. Протягом багатьох років гімназія є базовим навчальним закладом для проходження педагогічної практики студентів факультетів іноземної філології, української філології та журналістики, етики та психології ХДУ.

У гімназії створені сприятливі умови для розвитку здібностей та розкриття творчого потенціалу кожної дитини через позакласну роботу у 22 гуртках та секціях, що дарує дітям повноцінне, корисне і яскраве дозвілля. Гуртки художньо-естетичного, декоративно-прикладного, спортивного, науково-технічного,  психологічного, військово-патріотичного, краєзнавчого та екологічного  спрямувань із задоволенням відвідують більш ніж 600 учнів. Святкові програми, хореографічні та театральні постанови стають справжньою прикрасою  різноманітних заходів не тільки у стінах гімназії, але й міста та області. Серця глядачів підкорили танцювальні номери дитячої хореографічної студії  естрадного танцю «Смайл» під керівництвом Міщишиної В.В.: «Веселі Морячки», «Моя  гімназія», виконані на Святі Першого дзвоника;  «Це моя Європа», «Святкова Україна», присвячені Дню Європи; «Поєзія про море» на І фестивалі  «TAW Таврійський тиждень  мистецтв - Забалка  - 2013»; «Святкова Україна», присвячений Дню міста, а також  «Осінній блюз», «Танок під дощем», «Маміни руки», «Черлідінг-ей Міккі» та багато інших.

 

Кожного тижня хол гімназії прикрашають нові тематичні виставки декоративно-прикладної майстерності учнів 1-11-х класів. Найкращі роботи беруть участь у міських та обласних конкурсах.

   

Гуртківці впевнено одержують перемоги у змаганнях та конкурсах різних рівнів. Високу оцінку у місті здобули літературно-музична композиція «Відгук часу», новорічна казка «Дванадцять місяців», театралізована постанова «Іван Мазепа», вистава «Джон Пол Джонс у Херсоні», виступи учнів на творчих конкурсах «Моя мова калинова», «Херсонщина пам’ятає», «Знавці міста Херсона».

 

  
 

Розвиток Олімпійського руху, поширення ідей олімпізму, пропаганди здорового способу життя, залучення дітей до регулярних занять фізичною культурою і спортом – пріоритетні напрямки роботи адміністрації гімназії та всього педагогічного колективу. Під керівництвом учителя фізичної культури, майстра спорту міжнародного класу з легкої атлетики Пушкіної З.П. гімназична спортивна команда «Лелеченята» виборола І місце у ІІІ етапі Всеукраїнського конкурсу «Олімпійське лелеченя» та гідно захистила честь Херсонської області у фіналі, який відбувся у червні 2013 року у Міжнародному дитячому таборі «Артек», посівши ІV місце.

     

Високий рівень підготовки демонструють вихованці гуртка «Літературне краєзнавство». Дослідження історії козаччини, вивчення козацьких звичаїв, подорож по місцях козацької слави, знайомство з біографією козацьких ватажків – усе це дуже цікава робота для юних краєзнавців, які вибороли ІІ місце у міському етапі серед шкіл Суворовського району і І місце у фіналі  конкурсу «Козацькими стежинами». Юні краєзнавці виборювали перемогу в конкурсах «Історична вікторина», «Форпости козацької слави»,  «Історичне рівняння»  та «Козацька слава». Готуючись до турніру, учні провели плідну пошукову роботу щодо вивчення історичних пам’яток, пов’язаних з козацькою славою на Херсонщині; дослідили традиції та побут козацтва, з історичних джерел дізналися  про їхні культурні надбання, а також представили свої дослідницькі роботи на  міському етапі Всеукраїнської експедиції учнівської та студентської молоді «Моя Батьківщина – Україна».

  

Херсонська гімназія № 6 Херсонської міської ради береже найкращі традиції різних поколінь своїх викладачів та вихованців, а сучасний колектив учителів та учнів освітнього закладу під керівництвом директора Світлани Сергіївни Корж упевнено крокує в майбутнє, беручи за взірець вершини минулих і теперішніх досягнень.

Посилання

Ми на мапі

Приєднуйтесь

Приєднуйтесь до наших груп

Приєднавшись до наших груп Ви зможете приймати активну участь у житті гімназії

Контакти

Є питання? Зв'яжітся з нами

73003, м. Херсон, вул. Пестеля, 4

Тел.: (0552) 22-50-53
Тел.: (0552) 22-58-58

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.